A CEPOL nemzeti egységei megvitatták az ügynökség stratégiai céljainak aktuális elemeit

A CEPOL nemzeti egységei megvitatták az ügynökség stratégiai céljainak aktuális elemeit

2024. április 9.

 

A CEPOL Nemzeti Egységeinek (CNU) 2024. évi első ülése kezdődött meg az EU Rendészeti Képzési Ügynökségének (CEPOL) budapesti központjában1. Ez a 15. CNU-ülés azóta, hogy az ügynökség jelenlegi megbízatása 2016-ban hatályba lépett.

A belga CNU vezetője, Vanessa Gay-Para elnökletével a résztvevőknek lehetőségük nyílik arra, hogy személyesen megvitassák az ügynökség képzési tevékenységeivel kapcsolatos munkájuk fontos elemeit, míg a CEPOL a legfrissebb operatív fejleményekről és jövőbeli terveiről ad tájékoztatást.

A találkozó fontos fénypontja a két műhelybeszélgetés, amelyek témáit a CEPOL 2023-2027-es stratégiájának fontos célkitűzései alapján választották ki. A közös uniós bűnüldözési kultúra képzésen keresztül történő előmozdítására irányuló 2. stratégiai célt2követően az első munkaértekezlet a CEPOL Kiberbűnözési Akadémia (CCA) jövőjére összpontosít, hogy az a lehető legjobban tudjon reagálni a felmerülő képzési igényekre, a változó uniós szakpolitikai környezetre és a nemzeti és nemzetközi kiberképzési környezet legújabb fejleményeire. A második munkaértekezlet a bűnüldözési szakképzés akkreditációjának előmozdítására irányuló 3. stratégiai célnak3 lesz szentelve. Konkrétabban az akkreditáció előmozdításával és az uniós bűnüldözési szakképzésre vonatkozó ágazati képesítési keretrendszer (SQF) kidolgozásával foglalkozik majd.

A napirenden szerepelnek továbbá az ügynökség alábbi egységeinek frissített hírei: Az EU képzési központja (EUTH), a Nemzetközi Együttműködés (ICU) és a Stratégiai Tervezés Igazgatóság (SPDU)4.

„A CEPOL nemzeti egységei ügynökségünk ökoszisztémájának egyik legértékesebb elemei. Ők jelentik a kommunikációs kaput a tagállamokban, összekötik az ügynökséget a potenciális résztvevőkkel; a bűnüldöző szervek tisztviselőivel, akik a CEPOL-nál képezhetik magukat, hogy elsajátítsák a szükséges ismereteket és készségeket, amelyek segítségével a bűnözés előtt maradhatnak egy olyan világban, ahol a bűnözés nem ismer határokat. Mindig szívesen fogadjuk a javaslatokat, ötleteket és aggályokat, mivel gyakorlati tapasztalatokkal és szakértelemmel rendelkeznek arról, hogyan lehet helyi szinten kezelni a konkrét képzési igényeket” – mondta a CEPOL ügyvezető igazgatója, Montserrat Marín Lopez.

Április 9-10. között a CNU-k gyümölcsöző megbeszéléseket folytattak, amelyek célja a munkamódszereket javító és az ügynökség képzési tevékenységét a jövőben megkönnyítő szinergiák azonosítása volt. Lehetőségük volt arra is, hogy rávilágítsanak az esetlegesen felmerülő nehézségekre, valamint olyan véleményeket és ötleteket cseréljenek, amelyek javíthatják mindennapi munkájukat, és hozzájárulhatnak az ügynökség hatásának és láthatóságának maximalizálásához az EU tagállamaiban.

 

1 A CEPOL nemzeti egységei évente kétszer találkoznak, körülbelül egy hónappal a CEPOL igazgatótanácsa előtt.

2 2. cél, 2.1. stratégiai cél: Magas színvonalú képzés biztosítása olyan kiemelt projekttermékekkel, amelyek az EU bűnüldözési képzési prioritásaira irányulnak.

3 3. cél, 3.1. stratégiai cél: Az EU rendészeti képzési prioritásainak megfelelő képzési tevékenységek akkreditációs keretének kidolgozása.

4 A CEPOL 2023-2027-es stratégiájának céljaival összhangban az ügynökség szervezeti felépítését idén frissítették, és 4 egységet foglaltak bele: EUTH, ICU, SPDU és CSD (Corporate Services Unit).

 

Forrás: Highlights | CEPOL (europa.eu)

4794